T600061504BT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T600061504BT
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
TO-209AB, TO-93-4, Stud
Datasheet
Download
Description
SCR 600V 235A TO209AB
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Thyristors - SCRs
Number of Pins :
3
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
TO-209AB, TO-93-4, Stud
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Trigger Device Type :
SCR
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Terminal Position :
UPPER
Current - Off State (Max) :
25mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current (Max) :
15mA
RMS Current (Irms) :
235A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
SCR Type :
Standard Recovery
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Configuration :
Single
Current - On State (It (AV)) (Max) :
150A
Pbfree Code :
yes
Published :
Circuit Commutated Turn-off Time-Nom :
100 µs
Packaging :
Bulk
Number of Elements :
1
Terminal Form :
HIGH CURRENT CABLE
Number of Terminations :
3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Repetitive Peak Reverse Voltage :
600V
Pin Count :
Voltage - Off State :
600V
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.55V
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
4000 A
Repetitive Peak Off-state Voltage :
600V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
3650A 4000A
Mount :
Chassis, Stud
Datasheets
T600061504BT
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.55V-On State (Vtm) (Max) 25mA-Current - Off State (Max) 3-Termination Bulk TO-209AB, TO-93-4, Stud Chassis, Stud Mount
T600061504BT Overview
Rather than emphasizing the current's direction, the RMS current (Irms) describes its average strength.As this device has a 600V repetitive peak off-state voltage, it has a repeating peak off-state voltage of 600V volts.In insulating conductors, leakage current is an indicator of effectiveness, and its maximal leakage current can be 15mA.
T600061504BT Features
its RMS current (Irms) is 235A
the repetitive peak off-state voltage of this device is 600V
its maximal leakage current can be 15mA