T600021504BT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T600021504BT
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
TO-209AB, TO-93-4, Stud
Datasheet
Download
Description
SCR 200V 235A TO209AB
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Thyristors - SCRs
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Current - Off State (Max) :
25mA
Pin Count :
3
SCR Type :
Standard Recovery
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Leakage Current (Max) :
15mA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
150A
ECCN Code :
EAR99
Trigger Device Type :
SCR
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
3
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Package / Case :
TO-209AB, TO-93-4, Stud
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
RoHS Compliant
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
4000 A
Terminal Form :
HIGH CURRENT CABLE
RMS Current (Irms) :
235A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
3650A 4000A
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
Single
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Elements :
1
Repetitive Peak Reverse Voltage :
200V
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.8V
Voltage - Off State :
200V
Mount :
Chassis, Stud
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Pins :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Repetitive Peak Off-state Voltage :
200V
Circuit Commutated Turn-off Time-Nom :
100 µs
Terminal Position :
UPPER
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Datasheets
T600021504BT
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.8V-On State (Vtm) (Max) 25mA-Current - Off State (Max) 3-Termination Bulk TO-209AB, TO-93-4, Stud Chassis, Stud Mount
T600021504BT Overview
A RMS current describes the average strength of a current, disregarding its direction, and its RMS current (Irms) is 235A.This device's repetitive peak off-state voltage is 200V, which is the maximum peak voltage allowed across the device.Insulation effectiveness can be determined by the leakage current, and its maximum leakage current can be 15mA.
T600021504BT Features
its RMS current (Irms) is 235A
the repetitive peak off-state voltage of this device is 200V
its maximal leakage current can be 15mA