T55B107M6R3C0045
Mfr.Part #
T55B107M6R3C0045
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Description
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1411
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
6.3V
Depth :
2.8mm
Capacitance :
100μF
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
6.3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
10 %
Mounting Type :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
105°C
Manufacturer Size Code :
B
Feature :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Type :
Molded
Ripple Current :
1.46A
Length :
3.5mm
Leakage Current :
63μA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Mount :
Surface Mount
Series :
vPolyTan™ T55
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Height :
1.9mm
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Width :
2.794mm