T55A226M010C0200
Mfr.Part #
T55A226M010C0200
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP TANT POLY 22UF 10V 1206
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Max Operating Temperature :
105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Voltage - Rated :
10V
Manufacturer Size Code :
A
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Molded
Leakage Current :
22μA
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
22µF
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±20%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Length :
3.2mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
1.6mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Metric) :
Dissipation Factor :
10 %
Voltage - Rated DC :
10V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm @ 100kHz
Series :
vPolyTan™ T55
Width :
1.6002mm
Termination :
SMD/SMT
Ripple Current :
620mA