T550B756K075AT42520100
Mfr.Part #
T550B756K075AT42520100
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Axial
Description
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Package / Case :
Axial
ESR (Equivalent Series Resistance) :
110mOhm @ 100kHz
Published :
Voltage - Rated :
75V
Life (Hours) :
2000 hours
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Series :
T550
Pbfree Code :
yes
Manufacturer Size Code :
B
HTS Code :
Packaging :
Tray
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.279Diax0.650L 7.09mmx16.51mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
22 Weeks
Capacitance :
75μF