T550B706K015AH4250
Mfr.Part #
T550B706K015AH4250
Description
CAP TANT POLY 70UF 15V AXIAL
Tantalum - Polymer Capacitors
Dissipation Factor :
5 %
Feature :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
70μF
Diameter :
7.92mm
Voltage - Rated DC :
15V
Type :
Hermetically Sealed
Packing Method :
2000 hours
Ripple Current :
1.4A
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Axial
Polarity :
POLARIZED
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Through Hole
Lead Diameter :
640 μm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
Length :
16.28mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
140mOhm