T550B256K050AT4251
Mfr.Part #
T550B256K050AT4251
Description
CAP TANT POLY 25UF 50V AXIAL
Tantalum - Polymer Capacitors
Dissipation Factor :
5 %
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
1.275A
Length :
16.28mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
170mOhm
Polarity :
POLARIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
640 μm
Diameter :
7.09mm
Size / Dimension :
0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
Wire
Leakage Current :
9.4μA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Type :
Hermetically Sealed
Packaging :
Bulk
Capacitance :
25µF
ECCN Code :
EAR99
Published :
Factory Lead Time :
32 Weeks
Mounting Type :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
50V