T541X107M020BT8710
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T541X107M020BT8710
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 100UF 20V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Ratings :
COTS
Mounting Type :
Surface Mount
Manufacturer Size Code :
X
Series :
KO-CAP® T541
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Feature :
High Reliability
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
100μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage - Rated :
20V
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C