T540D475M063AH6510
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T540D475M063AH6510
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 4.7UF 63V 2917
Stock
34
In Stock :
34
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm @ 100kHz
Case Code (Imperial) :
2917
REACH SVHC :
No SVHC
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Manufacturer Size Code :
D
Case Code (Metric) :
7343
Published :
Ratings :
COTS
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
4.7μF
Leakage Current :
29.6μA
Packing Method :
TR, 7 INCH
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Feature :
High Reliability
Factory Lead Time :
22 Weeks
Packaging :
Cut Tape (CT)
Dissipation Factor :
10 %
Reach Compliance Code :
not_compliant
Width :
4.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Surface Mount
Type :
Molded
Number of Terminations :
2
Length :
7.3mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
KO-CAP® T540
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
63V