T528Z477M2R5ATE005
Mfr.Part #
T528Z477M2R5ATE005
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT POLY 470UF 2.5V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Feature :
GENERAL PURPOSE
Type :
Molded
Ripple Current :
8.1A
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Case Code (Imperial) :
Leakage Current :
117.5μA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhm @ 100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Height :
1.7mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated DC :
2.5V
Tolerance :
±20%
Length :
7.3mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tan Delta :
0.1
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Manufacturer Size Code :
Z
Number of Terminations :
2
Series :
KO-CAP® T528
Published :
Depth :
4.3mm
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Polarity :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
10 %
Capacitance :
470µF