T521X107M025ATE030
Mfr.Part #
T521X107M025ATE030
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT POLY 100UF 25V 2917
Stock
6
In Stock :
6
Tantalum - Polymer Capacitors
Series :
KO-CAP® T521
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±20%
Manufacturer Size Code :
X
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Polarity :
POLARIZED
Published :
2014
Factory Lead Time :
17 Weeks
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
2917
Length :
7.3mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current :
725mA
Terminal Shape :
J BEND
Leakage Current :
0.25mA
Tan Delta :
0.1
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm @ 100kHz
Dielectric Material :
Tantalum
Type :
Molded
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Width :
4.3mm