T521V686M016ATE090
Mfr.Part #
T521V686M016ATE090
Description
CAP TANT POLY 68UF 16V 2917
Stock
134
In Stock :
134
Tantalum - Polymer Capacitors
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
7.3mm
Capacitance :
68µF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
HTS Code :
Depth :
4.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90mOhm @ 100kHz
Height :
1.9mm
Polarity :
POLARIZED
Type :
Molded
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Case Code (Metric) :
7343
Feature :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Ripple Current :
1400mA
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount
Leakage Current :
0.1088mA
Published :
2014
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
J BEND
Voltage - Rated DC :
16V
Tolerance :
±20%