T521D476M016ATE070
Mfr.Part #
T521D476M016ATE070
Description
CAP TANT POLY 47UF 16V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
ECCN (US) :
EAR99
Termination Style :
SMD/SMT
Qualification :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Features :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount
Product Type :
Tantalum Capacitors
Maximum Dissipation Factor (%) :
10
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Manufacturer Size Code :
D
Case Code :
D
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
ESR :
0.07Ohm
Height - Seated (Max) :
0.122 (3.10mm)
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
Construction :
Flat
Tolerance :
20%
Product Width :
4.3mm
Product Height :
2.8mm
Product Height (mm) :
2.8
High Shock and Vibrating :
yes
HTS :
Capacitance Value :
47uF
Number of Terminals :
2
Voltage :
16VDC
Type :
Polymer
Size (mm) :
7.3 x 4.3 x 2.8
Polarity :
Polar
Series :
T521
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Capacitance :
47μF
ESR (Ohm) :
0.07
Product Depth (mm) :
4.3
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Base Product Number :
T521D
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Case Style :
Molded
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Length (mm) :
7.3
Ratings :
Product Length :
7.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 100kHz
Product Weight (g) :
Voltage - Rated :
16 V
Height :
2.8 mm
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Tradename :
KO-CAP
IR (mA) :
RoHS :
Details
Packaging :
MouseReel
Width :
4.3 mm
Length :
7.3 mm
Subcategory :
Capacitors
IL (uA) :
75.2
Capacitance Tolerance :
± 20%
Ripple Current :
1.8A
Special Feature :
Low ESR|High Ripple Handling|High Frequency
Leakage Current :
75.2 uA
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Mounting :
Surface Mount
Lead Spacing :
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T521D476M016ATE070 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:7343-31, Voltage:16VDC, Type:Polymer, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, T521D476M016ATE070 pinout, T521D476M016ATE070 datasheet PDF, T521D476M016ATE070 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T521D476M016ATE070 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.