T30SCP6FF600Q
Mfr.Part #
T30SCP6FF600Q
Description
T30SCP6FF600Q FLUORESCENT IMM
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Sensing Method :
Background Suppression
Response Time :
3ms
Package :
Box
Ingress Protection :
NEMA 6P, IEC IP69
Light Source :
INFRARED LED
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Series :
T30
Product Status :
Active
Adjustment Type :
Operating Supply Voltage :
10 VDC to 30 VDC
Connection Method :
Connector
Sensing Distance :
23.622" (600mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Cable Length :
Output Configuration :
PNP - Dark-ON/Light-ON
Datasheets
T30SCP6FF600Q
10V ~ 30V T30 Series - Background Suppression -40°C ~ 70°C
T30SCP6FF600Q Overview
A reliable performance can be assured by setting the temperature of the photoelectric sensor to -40°C ~ 70°C. Electronic components require a voltage of 10V ~ 30V to function in a circuit or system. Photoelectric sensors should have a response time of 3ms. The photoelectric sensor supply voltage should be set to 10 VDC to 30 VDC for maximum efficiency.
T30SCP6FF600Q Features
Sensing Distance: 23.622" (600mm)
Response Time: 3ms
Operating Temperature: -40°C ~ 70°C