T30SCP6FF200Q
Mfr.Part #
T30SCP6FF200Q
Description
T30SCP6FF200Q FLUORESCENT IMM
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Series :
T30
Light Source :
INFRARED LED
Sensing Distance :
7.874" (200mm)
Ingress Protection :
NEMA 6P, IEC IP69
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Connection Method :
Connector
Adjustment Type :
Sensing Method :
Background Suppression
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Cable Length :
Response Time :
3ms
Output Configuration :
PNP - Dark-ON/Light-ON
Datasheets
T30SCP6FF200Q
10V ~ 30V T30 Series - Background Suppression -40°C ~ 70°C
T30SCP6FF200Q Overview
To maintain reliable performance, the photoelectric sensor should have a temperature of -40°C ~ 70°C. In order for these electronic components to work, their voltage must be set to 10V ~ 30V. Ideally, photoelectric sensors should respond within 3ms.
T30SCP6FF200Q Features
Sensing Distance: 7.874" (200mm)
Response Time: 3ms
Operating Temperature: -40°C ~ 70°C