SWT-0.36-375
Mfr.Part #
SWT-0.36-375
Description
FIXED IND 375UH 360MA 1.3 OHM TH
Size / Dimension :
0.504Lx0.504W 12.80mmx12.80mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
1.3Ohm
Length :
12.7762mm
Inductance :
375μH
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.307 7.80mm
Current Rating (Amps) :
360mA
Width :
12.7762mm
Height :
7.7978mm
Test Frequency :
10kHz
Current Rating :
360mA
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Datasheets
SWT-0.36-375
Amgis SWT-0.36-375
SWT-0.36-375 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Amgis, LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD