SWT-0.2-374
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SWT-0.2-374
Manufacturer
Amgis
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 374UH 200MA 2.7 OHM TH
Manufacturer :
Amgis
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating (Amps) :
200mA
Height :
7.2898mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
8.6106mm
Test Frequency :
10kHz
Material - Core :
Iron Powder
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
Width :
8.6106mm
Height Seated (Max) :
0.287 7.30mm
Current Rating :
200mA
DC Resistance (DCR) :
2.7Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Type :
Toroidal
Size / Dimension :
0.339Lx0.339W 8.60mmx8.60mm
Max Operating Temperature :
125°C
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Mounting Type :
Through Hole
Series :
SW
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Tolerance :
±20%
Min Operating Temperature :
-40°C
Shielding :
Unshielded
Inductance :
374μH
Packaging :
Tray
Datasheets
SWT-0.2-374
Amgis SWT-0.2-374
SWT-0.2-374 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Amgis, LLC stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD