STI300N4F6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STI300N4F6
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N CH 40V 160A I2PAK
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Factory Lead Time :
20 Weeks
Drain to Source Breakdown Voltage :
40V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
240nC @ 10V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
FET Type :
N-Channel
Pin Count :
3
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Turn-Off Delay Time :
190 ns
Base Part Number :
STI300N
Element Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Packaging :
Tube
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
Transistor Application :
SWITCHING
Case Connection :
DRAIN
Length :
10.4mm
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
13800pF @ 25V
Number of Terminations :
3
Turn On Delay Time :
28 ns
Height :
9.35mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
160A Tc
Number of Elements :
1
Width :
4.6mm
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
640A
Series :
DeepGATE™, STripFET™ VI
Vgs (Max) :
±20V
Continuous Drain Current (ID) :
160A
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Power Dissipation-Max :
300W Tc
Transistor Element Material :
SILICON
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Fall Time (Typ) :
95 ns
Rise Time :
98ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2.2m Ω @ 80A, 10V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Number of Pins :
Drain-source On Resistance-Max :
0.002Ohm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
STI300N4F6
STMicroelectronics STI300N4F6
N-Channel Tube 2.2m Ω @ 80A, 10V ±20V 13800pF @ 25V 240nC @ 10V TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
STI300N4F6 Overview
The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 13800pF @ 25V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 160A. Drain-source breakdown voltage is the VDS at which a specified value of ID flows, with VGS=40V. And this device has 40V drain to source breakdown voltage.Turn-Off delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its turn-off delay time is 190 ns.IDM is the maximum rated peak drain current for a power MOSFET, and its maximal pulsed drain current is 640A.Turn-on delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its delay time is 28 ns.The gate-source voltage, VGS, of a FET transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of the transistor and its voltage can be 20V.By using drive voltage (10V), this device helps reduce its overall power consumption.
STI300N4F6 Features
a continuous drain current (ID) of 160A
a drain-to-source breakdown voltage of 40V voltage
the turn-off delay time is 190 ns
based on its rated peak drain current 640A.