STE70NM50
Mfr.Part #
STE70NM50
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
ISOTOP
Description
MOSFET N-CH 500V 70A ISOTOP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
FET Type :
N-Channel
Base Part Number :
STE70
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
50m Ω @ 30A, 10V
Package / Case :
ISOTOP
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Case Connection :
Isolated
Number of Terminations :
4
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
38.2mm
Continuous Drain Current (ID) :
30A
Number of Pins :
4
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
ECCN Code :
EAR99
Vgs (Max) :
±30V
Number of Elements :
1
Radiation Hardening :
No
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
7500pF @ 25V
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tube
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Turn On Delay Time :
51 ns
Operating Temperature :
150°C TJ
Resistance :
50mOhm
Drain to Source Breakdown Voltage :
500V
Transistor Application :
SWITCHING
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
266nC @ 10V
Threshold Voltage :
4V
Power Dissipation-Max :
600W Tc
Transistor Element Material :
SILICON
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
280A
Current Rating :
70A
Pin Count :
Mount :
Chassis Mount, Screw
Mounting Type :
Chassis Mount
Fall Time (Typ) :
46 ns
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Lead Free :
Lead Free
Series :
MDmesh™
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Terminal Position :
UPPER
Power Dissipation :
600W
Width :
25.5mm
Voltage - Rated DC :
500V
Height :
9.1mm
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
70A Tc
Rise Time :
58ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
STE70NM50
STMicroelectronics STE70NM50
N-Channel Tube 50m Ω @ 30A, 10V ±30V 7500pF @ 25V 266nC @ 10V ISOTOP