STE1500-50T3KI
Mfr.Part #
STE1500-50T3KI
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP TANT 1500UF 10% 50V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Series :
SuperTan®, Extended STE
Package / Case :
Axial, Can
Size / Dimension :
0.406Diax0.766L 10.31mmx19.46mm
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
1500μF
Published :
Length :
19.4564mm
Feature :
Wet Tantalum
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
17 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Type :
Hermetically Sealed
Manufacturer Size Code :
T3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
STE1500-50T3KI
1500μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 1Ohm Bulk Axial, Can