STE1000-60T4MI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STE1000-60T4MI
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1000UF 20% 60V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
60V
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Leakage Current :
20μA
Series :
SuperTan®, Extended STE
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Polarity :
Polar
Manufacturer Size Code :
T4
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Type :
Hermetically Sealed
Packing Method :
Tray
Feature :
Wet Tantalum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500MOhm
Package / Case :
Axial, Can
Length :
26.97mm
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
3.5A
Diameter :
10.31mm
Size / Dimension :
0.406Diax1.062L 10.31mmx26.97mm
Capacitance :
1000µF