STD44N4LF6
Mfr.Part #
STD44N4LF6
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
MOSFET N-CH 40V 44A DPAK
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Fall Time (Typ) :
8 ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Turn On Delay Time :
8.5 ns
Number of Terminations :
2
Base Part Number :
STD44
Radiation Hardening :
No
Pin Count :
3
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Rise Time :
45ns
Terminal Form :
Gull wing
Power Dissipation :
50W
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Package / Case :
JESD-609 Code :
e3
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250μA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
22nC @ 10V
Element Configuration :
Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
44A Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
12.5m Ω @ 20A, 10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1190pF @ 25V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Connection :
DRAIN
Drain to Source Breakdown Voltage :
40V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
5V 10V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Vgs (Max) :
±20V
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
DeepGATE™, STripFET™ VI
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
Continuous Drain Current (ID) :
44A
Turn-Off Delay Time :
30 ns
Power Dissipation-Max :
50W Tc
Transistor Element Material :
SILICON
Datasheets
STD44N4LF6
STMicroelectronics STD44N4LF6
N-Channel Tape & Reel (TR) 12.5m Ω @ 20A, 10V ±20V 1190pF @ 25V 22nC @ 10V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63