ST2-DC48V
Mfr.Part #
ST2-DC48V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 48V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
ECCN Code :
EAR99
Must Release Voltage :
4.8VDC
Termination :
PC Pin
Reference Standard :
CSA; SEMKO; UL; VDE
Pbfree Code :
yes
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
3750 Vrms
Contact Current(AC)-Max :
8A
Operating Temperature :
-40°C~60°C
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil/Input Supply Type :
DC
Max Voltage Rating (AC) :
380V
Contact Current(DC)-Max :
8A
Seal Rating :
Sealed - Fully
Contact (DC) Max Rating R Load :
8A@250VDC
Contact (AC) Max Power Rating R Load :
3040VA@380VAC
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Body Length or Diameter :
31mm
Switching Voltage :
380VAC 250VDC -Max
Power Consumption :
240mW
Termination Style :
PC Pin
Must Operate Voltage :
38.4VDC
Series :
ST
Coil Resistance :
9kOhm
Number of Terminations :
8
Coil Voltage :
48VDC
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1200 Vrms
Body Height :
11.3mm
End Contact Plating :
Gold
Number of Pins :
6
Max Current Rating :
8A
Max Voltage Rating (DC) :
250V
Contact Material :
Silver Alloy
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Body Breadth :
14 mm
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
150W@250VDC
Mount :
Through Hole
Coil Current :
5.3mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Release Time :
10ms
PCB Hole Count :
8
Contact Resistance :
30mOhm
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Length - Termination :
0.0035 inch
Throw Configuration :
DPST
Physical Dimension :
31mm x 14mm x 11.3mm
Relay Action :
Momentary
Packing Method :
Box
Coil Type :
Non Latching
Weight :
10G
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Operate Time :
15ms
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Input Switching Control Type :
Random
Coil Power :
240mW
Lead Free :
Lead Free
Contact (AC) Max Rating R Load :
8A@380VAC
Coil Voltage (DC) :
48V