ST2-120B50
Mfr.Part #
ST2-120B50
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 1.1VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Mount :
Through Hole
Weight :
0.17lb 77.11g
Output Voltage 1 :
60V
Output Voltage 2 :
60V
Height :
23.88mm
Current - Output (Max) :
Parallel 20mA, Series 10mA
Max Power Dissipation :
1.1W
Max Output Current :
10mA
Voltage - Primary :
115V
Center Tap :
No
Additional Feature :
PARALLEL CONNECTED; HIGH ISOLATION
Height Seated (Max) :
23.86mm
ECCN Code :
EAR99
Termination Style :
PC Pin
Size / Dimension :
28.70mm Lx28.70mm W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Primary Winding(s) :
Single
VA Rating :
1.1 VA
Series :
Split Bobbin Plug-In
Package :
Bulk
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Length :
28.7mm
Type :
Laminated Core
Mounting Type :
Through Hole
Width :
28.7mm
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 60V Series 120V
Published :
Height - Seated (Max) :
23.86mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power Rating :
1.1W
Termination :
PC Pin
Packaging :
Bulk
Approval Agency :
UL; CSA
Secondary Winding(s) :
Dual
Power - Max :
1.1VA
Physical Dimension :
L28.7XB28.7XH23.88 (mm)
Product Status :
Active
Datasheets
ST2-120B50
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V