ST2-DC12V-F
Mfr.Part #
ST2-DC12V-F
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
250V
Operating Temperature :
-40°C~60°C
Contact Current(AC)-Max :
8A
Termination Style :
PC Pin
Max Voltage Rating (AC) :
380V
Series :
ST
Switching Voltage :
380VAC 250VDC -Max
Pbfree Code :
yes
Physical Dimension :
31mm x 14mm x 11.3mm
Reference Standard :
CSA; SEV; UL; VDE
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
150W@250VDC
Coil Type :
Non Latching
Max Current Rating :
8A
Current Rating :
8A
Contact (AC) Max Power Rating R Load :
3040VA@380VAC
Weight :
10G
Contact (AC) Max Rating R Load :
8A@380VAC
Length :
31mm
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
End Contact Plating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Pins :
6
Coil Power :
240mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact (DC) Max Rating R Load :
8A@250VDC
Depth :
14mm
Termination :
PC Pin
Coil Voltage :
12VDC
Coil Current :
20mA
Coil Resistance :
600Ohm
Contact Current(DC)-Max :
8A
Coil/Input Supply Type :
DC
Release Time :
10ms
Width :
14mm
PCB Hole Count :
8
Seal Rating :
Sealed - Fully
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Mounting Type :
Through Hole
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Must Operate Voltage :
9.6VDC
Operate Time :
15ms
Input Switching Control Type :
Random
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Resistance :
30mOhm
Voltage - Rated AC :
380V
Published :
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Throw Configuration :
DPST
Approval Agency :
CSA, UL, VDE
Mount :
PCB, Through Hole
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
3750 Vrms
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1200 Vrms
Packaging :
Tube
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Must Release Voltage :
1.2VDC
Coil Voltage (DC) :
12V
Power Consumption :
240mW
Relay Action :
Momentary
Max Voltage Rating (DC) :
250V
Height :
11mm