SST25PF080B-80-4C-SAE
Mfr.Part #
SST25PF080B-80-4C-SAE
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC FLASH 8MBIT SPI 80MHZ 8SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Memory
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supplier Device Package :
8-SOIC
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Pins :
8
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
70 °C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency :
80 MHz
Published :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Height :
1.5mm
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Memory Type :
Non-Volatile
Data Bus Width :
8B
Base Product Number :
SST25PF080
Mounting Type :
Surface Mount
Max Frequency :
80 MHz
Packaging :
Tube
Product Status :
Obsolete
Access Time :
12 ns
Max Supply Current :
12mA
Screening Level :
TS 16949
Number of Functions :
1
Density :
8 Mb
Weight :
540.001716mg
Programming Voltage :
3V
Series :
SST25
REACH SVHC :
No SVHC
Base Part Number :
SST25PF080B
Sync/Async :
SYNCHRONOUS
Interface :
SPI, Serial
Memory Interface :
SPI
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Min Operating Temperature :
0 °C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Nominal Supply Current :
20mA
Width :
4mm
Terminal Position :
Dual
Word Size :
8B
RoHS :
Compliant
Terminal Pitch :
1.27mm
Memory Size :
8Mb 1M x 8
Address Bus Width :
1b
Number of Terminations :
8
Write Cycle Time - Word, Page :
10μs
Voltage - Supply :
2.3V~3.6V
Max Supply Voltage :
3.6 V
Package :
Tube
Length :
5mm
Memory Organization :
1M x 8
Memory Format :
Flash
Min Supply Voltage :
2.7 V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Clock Frequency :
80MHz
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Introducing Memory Microchip Technology SST25PF080B-80-4C-SAE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:SST25PF080B, Number of Terminations:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), SST25PF080B-80-4C-SAE pinout, SST25PF080B-80-4C-SAE datasheet PDF, SST25PF080B-80-4C-SAE amp .Beyond Memory Microchip Technology SST25PF080B-80-4C-SAE ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology SST25PF080B-80-4C-SAE
Memory Microchip Technology SST25PF080B-80-4C-SAE Overview
The Memory Microchip Technology SST25PF080B-80-4C-SAE is a high-performance 8Mbit Flash memory module that operates over an SPI interface at speeds up to 80MHz. Encased in an 8SOIC package, this memory module offers robust data storage and retrieval capabilities suited for demanding applications that require high-speed, reliable non-volatile memory. Its compact form factor and enhanced endurance provide a versatile solution for a broad range of industrial and commercial uses, enabling businesses to enhance their systems with trusted technology from a leading manufacturer.
SST25PF080B-80-4C-SAE Features
The SST25PF080B-80-4C-SAE Flash memory features include its 8Mbit storage capacity, high-speed SPI interface capable of up to 80MHz, low power consumption, and a wide operating temperature range. This IC is designed for efficiency and reliability, making it ideal for intensive data storage applications.