SST24B-800BW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SST24B-800BW
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
800V 25A PACKAGE TO-220B 3-QUADR
Stock
885
In Stock :
885
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
250A @ 50Hz
Mounting Type :
Through Hole
Current - Hold (Ih) (Max) :
75mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
TO-220-3
Configuration :
Single
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
25A
Voltage - Off State :
800V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Triac Type :
Standard
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V