SR501A473KAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SR501A473KAA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 100V NP0 RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
10.16mm
Packaging :
Bulk
Height :
12.7mm
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Radial
HTS Code :
Multilayer :
yes
Lead Diameter :
635 µm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size Code :
Height Seated (Max) :
0.560 14.22mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.400 10.16mm
Size / Dimension :
0.500Lx0.200W 12.70mmx5.08mm
Dielectric :
C0G
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Style :
Straight
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Capacitance :
0.047µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
5.08mm
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
SkyCap® SR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
111 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
SR501A473KAA
KYOCERA AVX SR501A473KAA
SkyCap® SR 0.047μF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.500Lx0.200W 12.70mmx5.08mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
SR501A473KAA Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.500Lx0.200W 12.70mmx5.08mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 10.16mm.
SR501A473KAA Features
a size/dimension of 0.500Lx0.200W 12.70mmx5.08mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V