SR501A393KAR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SR501A393KAR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Ceramic
Datasheet
Download
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Size Code :
Lead Diameter :
635 µm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Height :
12.7mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Pitch :
10.16mm
Width :
12.7mm
Package / Case :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Radial
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitance :
39nF
Factory Lead Time :
11 Weeks
Thickness :
5.08mm
Max Operating Temperature :
125°C
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Tolerance :
10%
Dielectric :
C0G
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
SR501A393KAR
KYOCERA AVX SR501A393KAR
39nF 100V Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Ceramic
SR501A393KAR Overview
Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 10.16mm.
SR501A393KAR Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V