SR501A333JAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SR501A333JAA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.033UF 100V NP0 RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
635 µm
Voltage - Rated DC :
100V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Size Code :
Terminal Shape :
Wire
Dielectric :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.560 14.22mm
Lead Style :
Straight
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.400 10.16mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
10.16mm
Size / Dimension :
0.500Lx0.200W 12.70mmx5.08mm
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Series :
SkyCap® SR
Temperature Characteristics Code :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
0.033µF
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
12.7mm
Tolerance :
±5%
Thickness :
5.08mm
Published :
Datasheets
SR501A333JAA
KYOCERA AVX SR501A333JAA
SkyCap® SR 0.033μF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.500Lx0.200W 12.70mmx5.08mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
SR501A333JAA Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.500Lx0.200W 12.70mmx5.08mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
SR501A333JAA Features
a size/dimension of 0.500Lx0.200W 12.70mmx5.08mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V