SPP20N60S5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SPP20N60S5
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 650V 20A TO220-3
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Threshold Voltage :
4.5V
Number of Pins :
3
Number of Elements :
1
Current Rating :
20A
Width :
10.26mm
Height :
4.4mm
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Vgs (Max) :
±20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
190m Ω @ 13A, 10V
Series :
CoolMOS™
Radiation Hardening :
No
Transistor Element Material :
SILICON
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
40A
Voltage - Rated DC :
650V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
690 mJ
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
REACH SVHC :
No SVHC
FET Type :
N-Channel
Halogen Free :
Halogen Free
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
3
Rise Time :
25ns
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Vgs(th) (Max) @ Id :
5.5V @ 1mA
Continuous Drain Current (ID) :
20A
Turn-Off Delay Time :
140 ns
Package / Case :
TO-220-3
Dual Supply Voltage :
600V
Lead Free :
Contains Lead
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
103nC @ 10V
Packaging :
Tube
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Turn On Delay Time :
120 ns
Published :
2005
Pbfree Code :
yes
Nominal Vgs :
4.5 V
Transistor Application :
SWITCHING
Length :
8.64mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Termination :
Element Configuration :
Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
20A Tc
Power Dissipation-Max :
208W Tc
Drain to Source Breakdown Voltage :
600V
Max Dual Supply Voltage :
600V
Contact Plating :
Tin
Power Dissipation :
208W
Case Connection :
DRAIN
Pin Count :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3000pF @ 25V
Fall Time (Typ) :
30 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
SPP20N60S5
Infineon Technologies SPP20N60S5
N-Channel Tube 190m Ω @ 13A, 10V ±20V 3000pF @ 25V 103nC @ 10V TO-220-3