SPP16N50C3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SPP16N50C3
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
N-CHANNEL POWER MOSFET
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Number of Terminals :
3
Terminal Finish :
MATTE TIN
Drain-source On Resistance-Max :
0.28Ohm
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
16A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
NOT SPECIFIED
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Qualification Status :
COMMERCIAL
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Number of Elements :
1
Transistor Element Material :
SILICON
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Case Connection :
DRAIN
Avalanche Energy Rating (Eas) :
460 mJ
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pin Count :
3
Transistor Application :
SWITCHING
Terminal Position :
Single
DS Breakdown Voltage-Min :
500V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
48A