SPCX151M06R
Mfr.Part #
SPCX151M06R
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Terminal Shape :
J BEND
HTS Code :
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Width :
4.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Type :
Polymer
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
1000 hours
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, 13 INCH
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Tan Delta :
0.06
Capacitance :
150µF
Leakage Current :
0.0945mA
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
2.7A
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Published :
Length :
7.3mm
Voltage - Rated DC :
6V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
2.7A @ 100kHz
Polarity :
POLARIZED
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Series :
SPCX
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
SPCX151M06R
Cornell Dubilier Electronics SPCX151M06R
150μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.075 1.90mm Tape & Reel (TR) 15mOhm SPCX Surface Mount Polymer General Purpose