SPC5534MVM80R
Mfr.Part #
SPC5534MVM80R
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
208-BGA
Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 208MAPBGA
Stock
31
In Stock :
31
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Published :
2003
Core Processor :
e200z6
Number of Terminations :
208
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Bit Size :
32
DMA Channels :
yes
Length :
17mm
Core Size :
32-Bit
ROM (words) :
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
208-BGA
Data Converter :
A/D 34x12b
Width :
17mm
Supply Current-Max :
250mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
1MB 1M x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.35V~1.65V
Series :
MPC55xx Qorivva
Has ADC :
Terminal Form :
Ball
Speed :
80MHz
Factory Lead Time :
26 Weeks
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, SCI, SPI
Power Supplies :
1.53.35V
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Pitch :
1mm
RAM Size :
64K x 8
Number of I/O :
192
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.35V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B208
Base Part Number :
SPC5534
Terminal Position :
BOTTOM
Program Memory Type :
Flash
Screening Level :
AEC-Q100
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Oscillator Type :
External
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.65V
Clock Frequency :
20MHz
Supply Voltage :
1.5V