SPC5200CBV400
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SPC5200CBV400
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
272-BBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU MPC52XX 400MHZ 272BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Bit Size :
32
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Integrated Cache :
yes
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Surface Mount :
yes
Ethernet :
10/100Mbps (1)
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Voltage - I/O :
2.5V 3.3V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.42V
HTS Code :
Speed :
400MHz
External Data Bus Width :
32
Height Seated (Max) :
2.65mm
RAM Controllers :
DDR, SDRAM
Packaging :
Tray
Graphics Acceleration :
No
Boundary Scan :
Terminal Pitch :
1.27mm
Terminal Finish :
Tin/Lead/Silver (Sn/Pb/Ag)
Low Power Mode :
Terminal Form :
Ball
USB :
USB 1.1 (2)
Series :
MPC52xx
Clock Frequency :
35MHz
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Terminations :
272
JESD-30 Code :
S-PBGA-B272
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Core Processor :
PowerPC e300
Format :
Floating Point
Base Part Number :
PC5200
Supply Voltage :
1.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.58V