SMBJ85CA
Mfr.Part #
SMBJ85CA
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 99.2VWM 137VC DO214AA
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Power Line Protection :
No
Additional Feature :
PRSM-MIN
Series :
SMBJ
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Base Part Number :
SMBJ85
Number of Pins :
2
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
137V
Breakdown Voltage :
94.4V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diode Element Material :
SILICON
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Published :
2009
Operating Supply Voltage :
85V
Number of Elements :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
4.4A
Power Dissipation-Max :
5W
Bidirectional Channels :
1
Configuration :
Single
Terminal Form :
C BEND
Type :
Zener
Power - Peak Pulse :
600W
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
Bidirectional
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Digi-Reel®
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
85V