SMBJ7.5CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMBJ7.5CA
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 8.8VWM 12.9VC DO214AA
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
7.5V
Operating Supply Voltage :
7.5V
Supplier Device Package :
DO-214AA (SMBJ)
Number of Elements :
1
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Breakdown Voltage :
9.21V
Width :
3.94mm
Clamping Voltage :
12.9V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.9V
Direction :
Bidirectional
Lead Free :
Lead Free
Power - Peak Pulse :
600W
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Number of Pins :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
8.33V
Height :
2.44mm
Number of Bidirectional Channels :
1
Peak Pulse Current :
46.6A
Mount :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Reverse Standoff Voltage :
7.5V
Peak Pulse Power :
600W
Max Surge Current :
46.6A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Zener
Power Dissipation :
600W
Number of Channels :
Test Current :
1mA
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
5.59mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Zener
Max Operating Temperature :
150°C
Power Line Protection :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
46.6A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power Rating :
600W
Series :
SMBJ
Max Power Dissipation :
600W
Breakdown Voltage :
8.33V
Min Operating Temperature :
-55°C
Leakage Current :
200μA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.5V
Reverse Breakdown Voltage :
8.33V