SMBJ45CA
Mfr.Part #
SMBJ45CA
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 52.7VWM 72.7VC DO214AA
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Number of Channels :
1
Reverse Standoff Voltage :
45V
Max Breakdown Voltage :
55.3V
Reverse Breakdown Voltage :
50V
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
92.986436mg
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
8.3A
Published :
Test Current :
1mA
Power Dissipation :
600W
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Height :
2.44mm
Number of Elements :
1
Supplier Device Package :
DO-214AA (SMBJ)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Bidirectional
Peak Pulse Current :
8.3A
Max Power Dissipation :
600W
Leakage Current :
1μA
Length :
5.59mm
Composition :
Zener
Max Operating Temperature :
150°C
Bidirectional Channels :
Direction :
Bidirectional
Type :
Zener
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Free :
Lead Free
Clamping Voltage :
72.7V
Power Line Protection :
No
Power Rating :
600W
Width :
3.94mm
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
17 Weeks
Operating Supply Voltage :
45V
Voltage - Breakdown (Min) :
50V
Power - Peak Pulse :
600W
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
45V
Series :
SMBJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Surge Current :
8.3A
Number of Bidirectional Channels :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Breakdown Voltage :
50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
72.7V
Peak Pulse Power :
600W
Voltage - Rated DC :
45V