SMBJ36CA
Mfr.Part #
SMBJ36CA
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 42.1VWM 58.1VC DO214AA
Stock
633
In Stock :
633
Manufacturer :
Rectron USA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
PRSM-MIN, UL RECOGNIZED
Power Line Protection :
No
Base Part Number :
SMBJ36
Polarity :
Bidirectional
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
10.4A
Reverse Test Voltage :
36V
Type :
Zener
Configuration :
Single
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
36V
Applications :
Automotive
Breakdown Voltage :
42.1V
Power - Peak Pulse :
600W
Number of Elements :
SILICON
Terminal Form :
C BEND
Surface Mount :
yes
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W
Terminal Position :
Dual
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMBJ
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V