SMBJ26CA
Mfr.Part #
SMBJ26CA
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 30.4VWM 46.6VC DO214AA
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Voltage - Breakdown (Min) :
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
42.1V
Applications :
GENERAL PURPOSE
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
26V
Power Line Protection :
No
Supplier Device Package :
Power - Peak Pulse :
600W
Bidirectional Channels :
1
Factory Lead Time :
6 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Type :
Zener
Series :
SMBJ
Base Part Number :
SMBJ26
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
14.3A