SMBJ15CA
Mfr.Part #
SMBJ15CA
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 17.7VWM 24.4VC DO214AA
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
5W
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
Number of Elements :
1
Peak Pulse Current :
24.6A
Type :
Zener
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
3.937mm
Voltage - Rated DC :
15V
Direction :
Bidirectional
Number of Bidirectional Channels :
1
Mount :
Surface Mount
Number of Channels :
REACH SVHC :
Unknown
Peak Pulse Power :
600W
ESD Protection :
yes
Power Line Protection :
No
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15V
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Clamping Voltage :
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
24.6A
Factory Lead Time :
17 Weeks
Bidirectional Channels :
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Leakage Current :
1μA
Reverse Standoff Voltage :
15V
Power Dissipation :
600W
Supplier Device Package :
DO-214AA (SMBJ)
Number of Pins :
2
Series :
SMBJ
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Breakdown Voltage :
18.5V
Radiation Hardening :
No
Voltage - Breakdown (Min) :
16.7V
Height :
2.61mm
Power - Peak Pulse :
600W
Breakdown Voltage :
16.7V
Polarity :
Bidirectional
Max Operating Temperature :
150°C
Max Surge Current :
24.6A
Length :
4.5466mm
Element Configuration :
Single
Reverse Breakdown Voltage :
16.7V
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
600W
Operating Supply Voltage :
15V
Termination :
SMD/SMT
Test Current :
1mA
Composition :
Zener
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
24.4V