SMBJ150A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMBJ150A
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 176VWM 243VC DO214AA
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Element Configuration :
Single
Clamping Voltage :
243V
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Surge Current :
100A
Power Dissipation-Max :
5W
Terminal Form :
C BEND
Operating Supply Voltage :
5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
243V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power - Peak Pulse :
600W
Pbfree Code :
yes
Peak Pulse Current :
2.5A
Reverse Standoff Voltage :
150V
Power Line Protection :
No
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Leakage Current :
5μA
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
SMBJ15
Peak Pulse Power :
600W
Termination :
SMD/SMT
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Direction :
Unidirectional
Type :
Zener
Number of Elements :
1
Series :
SMBJ
Breakdown Voltage :
167V
Published :
Number of Terminations :
2
Diode Element Material :
SILICON
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
PRSM-MIN
Packaging :
Digi-Reel®
Test Current :
1mA
Pin Count :
2
Number of Pins :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reverse Breakdown Voltage :
167V