SMBJ100CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMBJ100CA
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 117VWM 162VC DO214AA
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Power Dissipation :
600W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Reverse Breakdown Voltage :
111V
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Factory Lead Time :
17 Weeks
Contact Plating :
Tin
Mount :
Surface Mount
Length :
4.6mm
Reverse Standoff Voltage :
100V
Pin Count :
2
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
2
Power Line Protection :
No
Capacitance :
450pF
ECCN Code :
EAR99
Max Breakdown Voltage :
117V
Direction :
Bidirectional
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Breakdown Voltage :
111V
Max Power Dissipation :
600W
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
5.59mm
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
Element Configuration :
Single
Peak Pulse Current :
19A
Lead Free :
Lead Free
Test Current :
1mA
Diode Element Material :
SILICON
Max Surge Current :
1mA
Terminal Form :
C BEND
Type :
Zener
Leakage Current :
200nA
Peak Pulse Power :
600W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Leakage Current :
200nA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.8A
Number of Elements :
1
Height :
2.45mm
Series :
SMBJ, TRANSIL™
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
4000W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
162V
Clamping Voltage :
212V