SMAJ48CA
Mfr.Part #
SMAJ48CA
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
TVS DIODE 56.1VWM 77.4VC DO214AC
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Pbfree Code :
yes
Number of Channels :
1
Published :
Power Line Protection :
No
Element Configuration :
Single
Polarity :
Bidirectional
Terminal Form :
C BEND
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
14 Weeks
Test Current :
1mA
Power - Peak Pulse :
400W
Width :
2.92mm
Clamping Voltage :
77.4V
Peak Pulse Power :
400W
Terminal Position :
Dual
Max Reverse Leakage Current :
5μA
ESD Protection :
yes
Pin Count :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
53.3V
Number of Pins :
2
Leakage Current :
5μA
Operating Supply Voltage :
3.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Type :
Zener
Series :
SMAJ
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Breakdown Voltage :
58.9V
Length :
4.57mm
Height :
2.42mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Reverse Standoff Voltage :
48V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Packaging :
Cut Tape (CT)
Max Surge Current :
40A
Peak Pulse Current :
5.2A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
SMAJ48
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
Reverse Breakdown Voltage :
53.3V