SMAJ100A-E3/5A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMAJ100A-E3/5A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Peak Pulse Power :
400W
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Element Configuration :
Single
Leakage Current :
1μA
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
300W
Terminal Position :
Dual
Number of Elements :
1
Operating Supply Voltage :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Form :
C BEND
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Surface Mount :
yes
Published :
Reverse Standoff Voltage :
100V
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
40A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Current :
1.9A
Clamping Voltage :
162V
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
TransZorb®
Max Surge Current :
1.9A
Power Line Protection :
No
Type :
Zener
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Test Current :
1mA
Reverse Breakdown Voltage :
111V
Pin Count :
2
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Factory Lead Time :
10 Weeks
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Diode Element Material :
SILICON
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Number of Pins :
Breakdown Voltage :
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
162V