SMAJ28CA
Mfr.Part #
SMAJ28CA
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 32.8VWM 45.4VC DO214AC
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Voltage - Breakdown (Min) :
31.1V
Additional Feature :
PRSM-MIN
Configuration :
Single
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
8.8A
Terminal Form :
C BEND
Diode Element Material :
SILICON
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
28V
Applications :
Automotive
Base Part Number :
SMAJ28
Polarity :
No
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
45.4V
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMAJ
Factory Lead Time :
14 Weeks
Surface Mount :
yes
Bidirectional Channels :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
28V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Elements :
1
Terminal Position :
Dual
Power - Peak Pulse :
400W