SMAJ26CA
Mfr.Part #
SMAJ26CA
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 30.4VWM 42.1VC DO214AC
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Clamping Voltage :
42.1V
Width :
2.79mm
Voltage - Rated DC :
26V
Direction :
Bidirectional
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Breakdown Voltage :
28.9V
Number of Pins :
2
Max Surge Current :
9.5A
Height :
2.29mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Supply Voltage :
26V
Polarity :
Bidirectional
Min Operating Temperature :
-65°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Channels :
1
Leakage Current :
1μA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
9.5A
Package / Case :
Power Dissipation :
400W
Max Power Dissipation :
3.3W
Tape and Reel (TR)
Test Current :
1mA
Type :
Zener
Composition :
Zener
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
Reverse Breakdown Voltage :
28.9V
Power Line Protection :
No
Mount :
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
26V
Max Breakdown Voltage :
31.9V
Peak Pulse Current :
9.5A
Length :
5.28mm
REACH SVHC :
No SVHC
Bidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
28.9V
Reverse Standoff Voltage :
26V
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
150°C
Series :
SMAJ
Power Rating :
400W
Number of Elements :
Number of Bidirectional Channels :
Published :
Power - Peak Pulse :
400W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
42.1V
Peak Pulse Power :
400W