SMAJ250CA
Mfr.Part #
SMAJ250CA
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 400W 250V 344V BI SMA
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Number of Bidirectional Channels :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Surge Current :
1A
Bidirectional Channels :
Reverse Breakdown Voltage :
279V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
405V
Length :
5.28mm
Direction :
Bidirectional
Composition :
Zener
Leakage Current :
1μA
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
250V
Mount :
Surface Mount
Breakdown Voltage :
279V
Clamping Voltage :
405V
Termination :
SMD/SMT
Max Breakdown Voltage :
309V
DO-214AC, SMA
Supplier Device Package :
Polarity :
ROHS3 Compliant
Test Current :
1mA
Power Rating :
400W
Width :
2.79mm
Peak Pulse Current :
1A
Peak Pulse Power :
400W
Power Dissipation :
400W
Type :
Zener
Reverse Standoff Voltage :
250V
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Breakdown (Min) :
279V
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
SMAJ
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Supply Voltage :
250V
Published :
Power - Peak Pulse :
400W
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Channels :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1A
Number of Pins :
2
Height :
2.29mm
Voltage - Rated DC :
250V