SMAJ24CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMAJ24CA
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 28.1VWM 38.9VC DO214AC
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Max Power Dissipation :
400W
Packaging :
Digi-Reel®
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
5μA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Breakdown Voltage :
29.5V
Element Configuration :
Single
Diode Element Material :
SILICON
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
Peak Pulse Current :
10.3A
JESD-609 Code :
e3
Breakdown Voltage :
26.7V
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
DO-214AC, SMA
ECCN Code :
EAR99
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Clamping Voltage :
38.9V
Type :
Zener
Termination :
SMD/SMT
Series :
SMAJ
Peak Pulse Power :
400W
Operating Supply Voltage :
3.5V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
24V
Test Current :
1mA
Number of Elements :
1
Power Line Protection :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Part Number :
SMAJ24
Pin Count :
2
Terminal Form :
C BEND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
38.9V
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Surface Mount
Number of Channels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Direction :
Bidirectional
Number of Terminations :
Reverse Breakdown Voltage :
26.7V
Mounting Type :
Surface Mount
Max Surge Current :
40A
Height :
2.62mm