SMAJ180CA
Mfr.Part #
SMAJ180CA
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 400W 180V 246V BI SMA
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Breakdown Voltage :
201V
DO-214AC, SMA
Polarity :
Bidirectional
Width :
2.79mm
Peak Pulse Power :
400W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Reverse Standoff Voltage :
180V
Power Rating :
400W
Voltage - Rated DC :
180V
Length :
5.28mm
Max Operating Temperature :
150°C
Bidirectional Channels :
ROHS3 Compliant
Operating Supply Voltage :
180V
Power - Peak Pulse :
400W
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Clamping Voltage :
292V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
180V
Voltage - Breakdown (Min) :
201V
Power Line Protection :
No
Published :
Peak Pulse Current :
1.4A
Max Surge Current :
1.4A
Height :
2.29mm
Composition :
Zener
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
292V
Number of Bidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
SMAJ
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1.4A